Tik tak, tik tak i koniec fazy beta. W nocy Adobe ogłosiło dostępność wersji 2.0 świetnego produktu dla fotografów Adobe Lightroom. Czy czekaliśmy na to, część z nas tak, część może mniej, ale mnie oczy się zaświeciły gdy rano po wejściu na stronę Adobe trafiłem na poniższy promujący screen.

Oczywiście aplikację ściągnąłem i już śpieszę wieszczyć o najważniejszych funkcjach (dla mnie przynajmniej).

Dobra wieść dla osób które namiętnie stosują winietowanie (ściemnianie krawędzi zdjęcia w celu skupienia uwagi na centralnej części kadru). W Lightroomie 2 dostaliśmy narzędzie o wiele bardziej elastyczne – Graduated filter.

Służy ono do gradacyjnego nakładania „filtrów”, takich jak ekspozycja, nasycenie kolorów, jasność, klarowność, kontrast oraz ostrość. Nie jest to oczywiście zamiennik do winietowania, ale w wielu przypadkach świetnie się do stworzenia właściwej winiety. Osobom które bardzo rzadko używają Lightrooma i to głownie do korekcji zdjęć z wakacji prawdopodobnie przyda się do przyciemniania i nasycania kolorów nieba na zdjęciach z ciepłych krajów… ale kto powiedział że jest to mniej ważne zastosowanie niż profesjonalna fotografia? 😀

Więc duży plus dla Adobe za Graduated Filter.

Drugi duży plus należy się za Adjustment brush.

Jak nazwa wskazuje jest to pędzel i służy do miejscowego nakładania korekcji. Pędzlem wskazujemy obszar który modyfikujemy a następnie za pomocą suwaków modyfikujemy powstałe „zaznaczenie”.

Bardzo dużo zyskał moduł „Library”. Precyzyjne katalogowanie, dodawanie do zdjęć słów kluczowych i zarządzanie zdjęciami stało się jeszcze łatwiejsze i szybsze. Wydaje mi się to szczególnie ważne ze względu na to jak bardzo szybko rozrastają się w obecnych czasach kolekcje zdjęć. Tym bardziej że program skierowany jest do osób które fotografią zajmują się na poważnie.

Miłym dodatkiem jest bezproblemowa obsługa dwóch monitorów – każdy kto choć raz pracował w tzw. dualu wie że zwiększony obszar roboczy to zaleta którą trudno przecenić.

Oczywiście zachęcam do wypróbowania aplikacji, na stronie produktu Adobe Lightroom 2.0 znajduje się link do pobrania wersji trial. Ostrożnie, używanie wersji testowej Lightrooma grozi poważną chęcią zakupu produktu :)

Edit:

Jeśli chcecie szybko dowiedzieć się co nowego w Lightroomie 2.0, poniżej dodałem linki do bardzo interesujących materiałów na ten temat (eng):

Adobe.tv – Lightroom 2.0 Video tutorials

NAPP Adobe Photoshop Lightroom 2 Learning Center

Pełna lista nowych ficzerów