Najlepiej chyba będzie jeśli zacznę od tego czym jest Pixel Bender Toolkit. To narzędzie do tworzenia niestandardowych efektów graficznych na platformę Flash Player 10. Jako ciekawostkę należy podać, że jest to praktycznie ta sama technologia która posłużyła do tworzenia filtrów oraz efektów dla After Effects CS3.

Nieco bardziej fachowo można powiedzieć, że technologia Adobe Pixel Bender odpowiada za programowanie filtrów i shaderów (tzw. blendingu) w Adobe Flash Player 10.

Nie jest to z pewnością technologia która popularnością doścignie samego Flasha, będzie to raczej potężne narzędzie, znane tylko nielicznym, zupełna czarna magia dla przeciętnych użytkowników, którzy w większości przypadków nie będą nawet wiedzieć że korzystają z jej dobrodziejstw.

Już tłumaczę dlaczego :) :

Programiści korzystający z Adobe Flash Player 10 beta mogą obecnie tworzyć za pomocą oprogramowania Adobe Pixel Bender własne filtry, tryby mieszania i wypełnienia, opracowując małe funkcje, które obsługują efekty cieniowania pikseli. Funkcje te mogą być parametryzowane w celu uzyskania efektów animowanych bądź zmiany treści multimedialnych w fazie wykonania.

www.in4.pl

Nie znaczy to bynajmniej że technologia jest bezużyteczna, po prostu zaawansowana. Pod strzechy sprowadza ją to że stworzone efekty można łatwo współdzielić i wielokrotnie używać. Efekty te będzie można łączyć np. z natywnymi filtrami Flasha i aplikować na obiekty (grafikę wektorową, bitmapową oraz wideo).

Jeśli masz ochotę spróbować efektów które zaprojektowali inni, zachęcam do odwiedzenia strony Pixel Bender Exchange. Możesz tam też podzielić się efektami swoich prac w tej technologii.

Nie wiesz od czego zacząć? Dobrym punktem startowym jest tutorial Michała Malaja. Jeśli komuś nie przeszkadzają materiały w języku angielskim, polecam tutorial Adobe do Pixel Bender Toolkit.

Sam toolkit można pobrać stąd: Adobe Pixel Bender Preview 4 Download.