Adobe Flash CS4 z pewnością nie należy do aplikacji którym w nowej wersji przylepiono kilka drobiazgów i zmieniono pudełko. Dziś bierzemy na tapetę nowości w tej wersji aplikacji.

Gdzie najwięcej?

Tam gdzie najwięcej brakowało :)

Adobe Flash to program i technologia która od lat kojarzona jest z animacją. Niestety to właśnie narzędzia służące do animacji najbardziej kulały do tej pory. Sporo racji mają ci którzy twierdzą że w zasadzie od wersji 5 narzędzia do animacji nie zmieniły się. Wraz z wersją Flash CS4 twierdzenie to staje się nieprawdziwe :)

Nowy model animacji – animacja obiektowa:

Tworzenie motion tweenów będzie teraz sprawiać przyjemność osobom które wiedzą ile kroków trzeba było wykonać w poprzednich wersjach do osiągnięcia tego samego efektu.

Teraz wystarczy kilka kliknięć, przeciągnięć i automatyczne utworzone klatki kluczowe pozwolą nam na szybkie dostosowanie animacji do potrzeb.

Motion Editor

To dodatkowy panel który pozwala kontrolę wszystkich parametrów animacji, także tych do których dawniej nie mieliśmy bezpośredniego dostępu :) To coś jak Graph Editor znany niektórym z Adobe After Effects:

Nie można zapomnieć o tym że krzywe animacji danej właściwości obiektu można bardzo precyzyjnie dostosowywać przy pomocy krzywych Béziera (znane m.in. z Photoshop’owego Pen Tool). Kontrola, kontrola, kontrola!

Transformacje 3D:

Ten rodzaj animacji był do tej pory dostępny w zasadzie tylko dzięki pomocy zewnętrznych aplikacji oraz/lub zaawansowanych trików wykorzystywanych przez samych animatorów.

Teraz do tworzenia animacji 3D obiektów wystarcza naprawdę podstawowa znajomość aplikacji, bez potrzeby stosowania tricków, zaawansowanej znajomości ActionScript i zewnętrznych aplikacji. Zmniejszyła się też znacząco ilość czasu potrzebna na ich wykonanie.

Jak widać 3D zagościło na dobre już nie tylko w Photoshop’ie 😉

Inverse Kinematics:

Możliwość zdefiniowania kości i stawów pozwala na przyspieszenie procesu animowania obiektów które można podzielić na części posiadające przeguby.

Co jest szczególnie interesujące to to, że IK można bardzo łatwo wyeksportować do pliku swf, w którym użytkownik sam będzie mógł animować obiekt zgodnie z rozstawieniem przegubów!

Panel Motion Presets:

Dzięki temu panelowi, różni użytkownicy mogą tworzyć gotowe schematy animacji, które można zastosować potem dla dowolnego obiektu. To kolejne ulepszenie modelu animacji pozwalające na znaczne oszczędności czasu – możemy wielokrotnie wykorzystywać raz zrobioną animację oraz stosować animacje przygotowywane przez innych użytkowników Flasha.

Modelowanie proceduralne za pomocą Deco oraz Spray Brush:

Dzięki tym nowym narzędziom, możemy rozmieszczać szybko wiele instancji każdego symbolu mając nad tym dużą kontrolę. Np. dzięki Spray Brush można błyskawiczne zapełnić niebo gwiazdami różnej wielkości, różnie obróconych i animowanych gwiazd (przykład podawany przez Adobe). Deco pełni podobną funkcję jednak rozmieszczane przez niego elementy mają matematycznie uporządkowane położenie.

Uff, to naprawdę dużo usprawnień w dziedzinie animacji!

Innymi nowościami o których należy wspomnieć są:

  • Wsparcie dla kodeka video H.264
  • Eksport aplikacji do Adobe AIR bezpośrednio z Flasha
  • Wsparcie dla metadanych (XMP) w plikach SWF
  • Wsparcie XFL (standardu wymiany danych pomiędzy aplikacjami który pozwoli na otwarcie np. plików After Effects lub InDesign i dalszą obróbkę)

Tutaj można przejrzeć pełną listę nowych funkcji w Adobe Flash CS4 Professional.