Nowa wersja Photoshopa prawdopodobnie jest najbardziej wyczekiwanym programem z całego pakietu CS4. Co wnosi nowego? Jak się okazuje całkiem sporo :)

Wersje Photoshop’a CS4:

Tak jak się tego spodziewaliśmy, Photoshop CS4 pojawi się w dwóch wersjach, Standard oraz Extended. tutaj można znaleźć dokładne porównanie funkcji dostępnych w obydwóch wersjach.

W kilku słowach można powiedzieć że wersja Extended jest wzbogacona o zaawansowane narzędzia do analizy plików graficznych, a także narzędzia do pracy w plikach 3D.

Obracanie widoku obrazka:

Potwierdziło się to o czym wspominał na swoim blogu John Nack: duży nacisk położono na przeprojektowanie interfejsu programu w sposób który jeszcze bardziej ułatwi pracę z programem. Dla osób malujących w Photoshopie duże znaczenie będzie miało narzędzie pozwalające na obracanie widoku obrazka (wraz z linijką):

Sprzętowo wspomagane powiększanie i pomniejszanie obrazka:

Wsparcie sprzętowe karty graficznej odpowiada za płynne wyświetlanie obracanego obrazu bez ostrych, poszarpanych krawędzi. Odpowiada ono także za renderowanie anti-aliasingu w niestandardowych powiększeniach edytowanych obrazków (np. 33,3%).

Panel Adjustments:

Bardzo interesująco zapowiada się panel „Adjustments” który pomaga w pracy z Adjustment Layers (w polskiej wersji Photoshopa określanych jako „Warstwy dopasowania”). Dzięki temu że dodatkowo można modyfikować np. krzywe w warstwach dopasowania klikając i przeciągając bezpośrednio na danym obszarze obrazka zmniejsza się wymagana znajomość zasad działania krzywych. Jest to usprawnieniem nawet dla zaawansowanych użytkowników – uzyskanie precyzyjnego dopasowania jest dzięki temu znacznie szybsze (zasada działania taka sama jak w palecie „Black and White” w CS3):

Niewątpliwą zaletą umieszczenia warstw dopasowania w osobnym panelu jest ułatwienie nawigacji w obrazku podczas modyfikacji np. krzywych.

Panel Masks:

Będąc już w temacie paneli, nie sposób nie wspomnieć o nowym panelu „Mask” (Zaznaczenie). Można się było spodziewać że modyfikacja interfejsu aplikacji dotknie też tego tematu: po wprowadzeniu w wersji CS3 narzędzia „Szybkiego zaznaczania” (Quick Selection Tool), zrobiło się w tym obszarze dość tłoczno i uregulowanie go stało się rzeczą pilną:

Ulepszony Dodge, Burn oraz Sponge:

Na uwagę z pewnością zasługują także ulepszone narzędzia „Rozjaśnianie” (Dodge Tool), „Przyciemnianie” (Burn Tool) oraz „Gąbka” (Sponge Tool). Przy zaznaczonej opcji „Protect Tones” (patrz obrazek poniżej), działanie narzędzia staje się bardziej naturalne, zachowuje ono natężenie odcieni oryginalnego obrazka. Nie jest to może najbardziej widowiskowa funkcja, ale moim zdaniem jedna z najbardziej użytecznych.

Z ciekawostek – również ważnych – Gąbka ma teraz opcję działania w oparciu o algorytm suwaka „Vibrance”, znanego z Camera Raw oraz Lightroom’a. Jakie to ma znaczenie wie każdy kto użył tego suwaka na zdjęciach (dla tych którzy nie mieli jeszcze tej przyjemności: zwiększa natężenie kolorów obrazka w bardzo naturalny sposób).

Ulepszone polecenia Auto-Align oraz Blend:

Dzięki ulepszonym algorytmom analizy obrazu i użyciu opcji „Seamless Tones and Colors”, możemy uzyskać zdjęcie bardzo dobrej ostrości oraz kolorystyki. Wystarczy fotografowanemu obiektowi zrobić kilka zdjęć z różnymi parametrami, ustawić je w jednym obrazku na warstwach i po uprzednim użyciu „Auto-Align Layers” zastosować nowy algorytm Auto-Blend:

W wyniku tych operacji uzyskamy obrazek powstały ze wszystkich cennych informacji na temat ostrości i kolorystyki zawartych na składowych warstwach. Jak dobry jest w rzeczywistości algorytm sprawdzimy (mam nadzieję), już niedługo :)

Trochę usprawnień otrzymało też polecenie „Auto-Align”. Narzędzie działa teraz o jeszcze sprawniej, pozwala na przesówanie, obracanie oraz zakrzywianie warstw w celu ich dokładnego wyrównania. „Dzięki sferycznemu wyrównaniu można uzyskać niesamowite panoramy” – to ~ słowa Adobe, niestety jeszcze nie znalazłem materiałów na potwierdzających to :)

Content Aware Scale:

Bez wątpienia najbardziej widowiskowa funkcja Photoshopa CS4. Nazwa wprawdzie wskazuje na to że będzie to skalowanie ze zwróceniem uwagi na zawartość skalowanego elementu, ale to naprawdę nic przy tym jak wygląda to naprawdę:

Być może nie będzie to często używana funkcja, ale z całą pewnością za każdym razem gdy uda się ją zastosować z dobrym efektem będę się zachwycał tym ile czasu udało mi się zaoszczędzić.

Russell (Mad Doc) Brown w tym video Adobe TV pokazuje zastosowanie Content Aware Scale w praktyce.

Edycja właściwości oraz samych obiektów 3D:

Opcje 3D zyskały na znaczeniu w CS4. Poświęcono im nawet zupełnie osobną główną pozycję w menu, nazwaną po prostu „3D”. Prawdę mówiąc, całemu systemowi poświęcono znacznie więcej niż miejsce w menu – silnik 3D został gruntownie przerobiony od podstaw.

 • Każdą warstwę 2D można teraz przekształcić w „3D Postcard”, czyli wycinek płaszczyzny który można dowolnie obracać i przekręcać dowolnie w obrębie trójwymiarowej przestrzeni,
 • każdą warstwę 3D można „okręcić” wokół każdego z predefiniowanych kształtów (Cone, Cube, Cylinder, Donut, Hat, Pyramid, Ring, Soda Can, Sphere, Spherical Panorama, Wine Bottle),
 • z obrazka w skali szarości można utworzyć obiekt trójwymiarowy (Plane, Two-Sided Plane, Cylinder, Sphere),
 • w zaimportowanej scenie można zmieniać jej oświetlenie – modyfikować źródła światła, dodawać nowe oraz usuwać istniejące,
 • na każdym obiekcie 3D można teraz bezpośrednio malować (sic!),
 • można przełączyć obrazek w tryb podglądu 3D i przy użyciu specjalnych, czerwono-niebieskich okularów przeglądać scenę w 3D (sic!),
 • można też wydrukować obraz na zwykłej drukarce i przez te same okulary oglądać wydrukowaną scenę w 3D!

Jako ciekawostkę napiszę także że po włączeniu trybu „Interlacing” można wydrukować obraz na zwykłej drukarce, zalaminować specjalną folią (Lenticular Lens Sheet, tutaj można ją kupić), a następnie oglądać w 3D bez potrzeby specjalnych okularów!

Dodatkowe funkcje, zmiany:

Pozbycie się standardowego, windowsowego górnego paska aplikacji umożliwiło nieco lepsze wykorzystanie przestrzeni ekranu monitora. Jest to również rozwiązanie którego się spodziewaliśmy – udostępniona jakiś czas temu wersja beta Dreamweavera CS4 posiadała tego typu interface, dodatkowo wiele nowych aplikacji jest w niego wyposażonych (Adobe Digital Editions, Adobe Media Player).

Ale to nie wszystko co zmieniło się w interfejsie. Do dyspozycji będziemy mieli przełączanie pomiędzy otwartymi plikami za pomocą zakładek.

Do mniej widowiskowych zmian zaliczyć należy:

 • nowe, jednoklawiszowe skróty klawiaturowe dla osób pracujących nad animacjami,
 • ulepszenie systemu drukowania,
 • przełączanie pomiędzy otwartymi plikami za pomocą zakładek/kart/tabów (jak w Operze i Firefoksie otwarte strony),
 • trójwymiarowe przeglądanie panoram,
 • rozszerzoną obsługę animacji,
 • większą kontrolę nad importem plików RAW (koniec problemów z kadrowaniem i winietowaniem!),
 • lepszy workflow pracy z Lightroom’em (np. bezpośrednie wskazanie w Lightroomie 2 zdjęć z których Photoshop ma zrobić panoramę),
 • API do tworzenia paneli przez zewnętrznych dostawców (opartych o Adobe Flash)

Z naprawdę drobnych zmian: nazwy zakładek w CS4 są pisane dużymi literami, prawdopodobnie ze względu na zwiększenie czytelności.

Wymagania sprzętowe:

Na koniec jeszcze lista wymagań minimalnych sprzętowych dla PC:

 • Procesor 1.8GHz lub szybszy,
 • Microsoft® Windows® XP z Service Pack’iem 2 (Service Pack 3 jest rekomendowany) lub Windows Vista® Home Premium, Business, Ultimate, lub Enterprise z Service Pack’iem 1 (certyfikowany dla 32-bitowego Windows’a XP i 32/64-bitowego Windows Vista),
 • 512MB RAM (rekomendowane 1GB),
 • 1GB wolnego miejsca na dysku twardym na instalację; oprócz tego miejsca które zajmą pliki podczas instalacji potrzebne jest dodatkowe wolne miejsce (brak możliwości instalacji na pamieciach Flash),
 • monitor o rozdzielczości 1024×768 (rekomendowane 1280×800), oraz 16-bitowa karta graficzna,
 • Niektóre funkacje wymagają wsparcie karty graficznej dlaShader Model 3.0 oraz OpenGL 2.0,
 • Napęd DVD-ROM,
 • QuickTime 7.2 dla funkcji multimedialnych,
 • Szerokopasmowe łącze internetowe dla usług online

Lista wymagań dla komputerów Mac.

Pewnie część osób zainteresuje też fakt że Adobe oficjalnie na swojej stronie potwierdza przygotowanie polskiej wersji programu.

Które funkcje uważacie za najbardziej interesujące? Może zrobimy ranking? :)