Nareszcie wiem o czym myślał John Nack (Principal Product Manager, Adobe Photoshop), mówiąc o tym że poczynili spore postępy w kierunku uczynienia Photoshopa bardziej konfigurowalnym. Po lekturze tego posta, wy też będziecie wiedzieć :)

Pomysł:

Idea jest całkiem prosta – narzędzie które pozwoli na tworzenie uszytych dokładnie na miarę palet w Photoshopie. To jak klocki Lego z wszystkich narzędzi, przycisków i poleceń Photoshopa które można wstawiać dowolnie w panele. Obsługa zewnętrznych swf-ów sprawia że panele mogą mieć nawet funkcjonalności których nie ma w samym Photoshopie.

Narzędzie ma być dostępne w Adobe Labs od końca miesiąca i ma pozwalać na (wolne tłumaczenie z posta Johna):

  • dowolną konfigurację UI Photoshopa przez każdego użytkownika
  • dostosowanie wyglądu aplikacji do konkretnych zadań (coś jak „Workspaces” na sterydach)
  • łatwą wymianę tych ustawień pomiędzy użytkownikami

Wymagania:

Do działania Adobe Configurator 1.0 wymaga Photoshopa CS4, a w szczególności systemu paneli flashowych który zawiera. Samo narzędzie dystrybuowane jako aplikacja Adobe AIR, więc wymagana jest także obecność tej technologii.

Umożliwienie konfiguracji Photoshopa użytkownikom:

Głównym powodem konieczności wprowadzenia takiego narzędzia jest to że Photoshop zawiera coraz więcej narzędzi i coraz trudniej pomieścić je w interfejsie aplikacji tak aby użytkownik mógł z nich wygodnie korzystać. Łatwiej zrozumieć tę potrzebę mając pod ręką liczbę 550 – wg wyliczeń Johna tyle właśnie głównych elementów menu było w wersji CS2 Photoshopa.

Jak używać?

Z poziomu Configuratora można zapisać paletę jako plik GPC do folderu z panelami Photoshopa. Po ponownym uruchomieniu Photoshopa panel będzie dostępny w menu Window>Extensions. Voila.

Aby podzielić się stworzoną paletą z kimś innym wystarczy wygenerować plik *.mxp z pliku *.mxi i przesłać osobie docelowej. Po dwukrotnym kliknięciu na pliku Extension Manager zainstaluje panel i już będzie on dostępny także na komputerze tego użytkownika :)

Do kogo skierowany jest Configurator?

Prościej się chyba nie da – Configurator wygląda na aplikację z korzystaniem z której nie powinien mieć problemów nawet mniej doświadczeni użytkownicy.

Nie znaczy to że właśnie do takich użytkowników narzędzie jest skierowane. W jedym z postów jeszcze w 2007 roku John napomknął o strategii która prawdopodobnie tyczy się właśnie Configuratora. Panele oraz konfiguracje mają z założenia tworzone przez bardziej zaawansowanych użytkowników którzy będą dzielić się swoim dziełem z użytkownikami mniej zaawansowanymi (coś jak palety kolorów w Kulerze).

Dodatkowe info:

Wszystkich zainteresowanych tematem mocno zachęcam do obejrzenia 10 minutowego video (wymaga QuickTime) w trakcie którego John pokazuje Configuratora w akcji :)

Źródło: blog Johna Nack