Laurel Reitman, Sr. Product Manager donosi o dostępności wersji beta usługi Adobe Stratus. Pozwoli ona na wykorzystywanie nowego protokołu RTMFP w Adobe AIR oraz Flash Playerze 10.

Wielu deweloperów od jakiegoś czasu czekało już na taką możliwość, bo dzięki niej dane mogą być przesyłane bezpośrednio między klientami, pozwalając na szybką i tanią komunikację, która (co najważniejsze), odbywa się w czasie rzeczywistym!

Do czego służy RTMFP i Stratus?

W skrócie: RTMFP to protokół P2P dla Flasha i Air. Nie należy tego jednak identyfikować jednoznacznie z P2P o którym głośno jest w prasie i TV (nielegalne udostępnianie plików).

W tym przypadku chodzi raczej o zastosowanie protokołu do tworzenia aplikacji takich jak:

  • Czaty wideo
  • Gry multiplayer
  • VOIP (Voice Over IP)

Sam Stratus to usługa która pozwala na komunikację pomiędzy Flash Playerem lub aplikacjami klienckimi Adobe AIR. API we Flashu 10 i AIR 1.5 pozwalają na komunikację między niewielką ilością subskrybentów. Ponieważ „wydawcy” muszą przesyłać dane do wszystkich aplikacji klienckich, maksymalna ilość klientów zależy od prędkości wysyłania jego łącza.

Jak skorzystać?

Na chwilę obecną na stronie Stratusa deweloperzy mogą zgłosić się po bezpłatny klucz deweloperski który jest konieczny do połączenia się z usługą Stratus. Klucz jest bezpłatny przez cały okres beta Stratusa.

Strona technologii Adobe Stratus w Adobe Labs.

Zgłoś się po bezpłatny klucz usługi Adobe Stratus.

Przykładowa aplikacja video telefonu (wraz z kodem źródłowym).

Strona FAQ dla Stratusa.