Adobe intensywnie pracuje nad rozwojem platformy Acrobat.com. Presentations (wciąż na etapie Beta), to kolejna aplikacja online stworzona w oparciu o platformę Adobe Flash. Jej zadaniem jest umożliwienie użytkownikom tworzenia, edycji oraz publikacji prezentacji multimedialnych.

W dużym uproszczeniu, aplikacja jest poniekąd zamiennikiem programów takich jak MS Power Point, OpenOffice Impress, itp. Niewątpliwą zaletą jest możliwość łatwej publikacji prezentacji w sieci, także jako widget który można łatwo osadzić na stronach internetowych i blogach. Prezentację można też wyeksportować do pliku PDF.

Dodatkowym atutem jest możliwość pracy nad prezentacją przez wielu użytkowników jednocześnie. Miło jest też mieć świadomość że pełny dostęp do prezentacji możemy mieć wszędzie, w zasadzie niezależnie od oprogramowania zainstalowanego na komputerze na którym przyjdzie nam pracować.

Główny widok okna aplikacji

Narzędzia które mamy do dyspozycji przy tworzeniu prezentacji nie są zbyt wyrafinowane, ale pozwalają na bardzo wygodną pracę, a co za tym idzie, osiągnięcie estetycznych i spójnych efektów. Tej spójności życzę sobie i nam wszystkim, wspominając niektóre z prezentacji które zdarzyło mi się widzieć 😉

Korzystanie z Presentations wymaga posiadania bezpłatnego Adobe ID oraz również bezpłatnego pluginu Adobe Flash Player 10. Zalogować się do usługi można w Acrobat.com Labs, gdzie w razie potrzeby można zarejestrować swoje Adobe ID.

Czy Presentations szturmem wbije się w konkurencję? Nie sądzę, jednak w połączeniu z pozostałymi usługami Acrobat.com ma dużą szansę z czasem spowodować sporo zamieszania…

W Polsce też, o ile w końcu będziemy mogli cieszyć się polskimi znakami :)