Tables to kolejny krok po udostepnieniu Acrobat.com Presentations. Wprawdzie to jeszcze beta, ale posiada już dość komplentych funkcji aby można było uznać ją za funkcjonalną aplikację.

Zastosowanie:

Nie jest tajemnicą że Acrobat.com ma stać się internetowym pakietem biurowym (nieco uboższym w funkcje odpowiednikiem MS Office oraz OpenOffice), Tables jest więc kolejnym stadium ewolucji pakietu. Na obecnym etapie trudno jest mówić o zastąpieniu rozbudowanych pierwowzorów takich jak Excel czy Calc, do wielu podstawowych zastosowań nadaje się w sam raz.

Adobe wskazuje że głównym zastosowaniem Tables jest tworzenie następującego rodzaju tabel:

  • Listy zadań
  • Terminarze
  • Kontakty
  • Zestawienia sprzedaży

Aplikacja jest prosta w obsłudze, przydaje się jednak obejrzenie krótkiego samouczka proponowanego użytkownikom po utworzeniu nowej tabeli.

Interfejs:

Acrobat.com Tables jest oparty o platformę Flash, podobnie jak pozostałe aplikacje pakietu – podobny jest także interfejs:

Adobe Acrobat.com Tables Beta

Adobe Acrobat.com Tables Beta

Zalety:

Z unikalnych, pozytywnych funkcji warto podkreślić możliwość edycji tabeli przez wiele osób jednocześnie oraz łatwość ich dystrybucji. Nie sposób też nie wspomnieć o przyjemności z jaką pracuje się w tak ładnie zaprojektowanej aplikacji…

Wady:

Na chwilę obecną nie jest jeszcze dostępna opcja eksportu, polskie znaki specjalne oraz waluty inne niż dolar. Powyższe braki póki co skreślają program do większości zastosowań które mi przychodzą do głowy, miejmy jednak nadzieje że z czasem dodane zostaną nowe funkcje, w tym i te na których szczególnie nam, Polakom zależy :)

Jak skorzystać?

Korzystanie z Tables tracydyjnie wymaga posiadania bezpłatnego Adobe ID oraz również bezpłatnego pluginu Adobe Flash Player 10. Zalogować się do usługi można w Acrobat.com Labs, gdzie w razie potrzeby można zarejestrować swoje Adobe ID.