Na tegorocznych targach IBC Adobe zaprezentowało wersję beta nowego formatu CinemaDNG. Założeniem Adobe jest, podobnie jak w przypadku fotograficznego DNG, aby format był całkowicie otwarty dzięki temu ma szanse stać się popularnym. CinemaDNG jest formatem wideo do profesjonalnych zastosowań.

Format ten ma uprościć produkcję filmów oraz ułatwić archiwizację i wymianę plików.
Wiele urządzeń najpierw przetwarza dane z obiektywu zanim zapisze je na nośniku, co powoduje
utratę jakości. W DNG dane są zapisywane w sposób surowy,  nieobrobiony (taki RAW wideo).

Z używaniem technologii nie wiążą się żadne opłaty licencyjne.

Największe zalety formatu:

  • CinemaDNG zapisuje surowe dane, bez wstępnej obróbki jaką stosuje wiele kamer. Dzięki temu obróbkę tę można przeprowadzić przy użyciu potężniejszych narzędzi niż oprogramowanie wewnątrz kamery. Ponadto oprogramowanie w kamerze obrabia materiał dokonując pewnych założeń, które mogą różnić się od tych które wybrałby użytkownik.
  • Pliki RAW oferowane przez innych producentów są zazwyczaj obciążone obszernymi zastrzeżeniami prawnymi oraz chronione patentami wymagającymi opłat. CinemaDNG jest w pełni bezpłatne.
  • CinemaDNG można łatwo zintegrować z istniejącym warsztatem. Dzięki temu że materiał w plikach DNG nie był obrabiany przez kamerę, wartości kolorystyczne odpowiadają rzeczywistym
  • CinemaDNG jest oparty o standardy. Kodowanie obrazu jest oparte o specyfikację DNG, zgodne z obecnymi czytnikami DNG, a także kompatybilne ze specyfikacjami TIFF6 oraz TIFF/EP
  • Dzięki MXF i odpowiedniej strukturze folderów możliwy jest jeszcze wyższy poziom kompatybilności
  • Pliki CinemaDNG dodają zazwyczaj 1 KB do normalnego rozmiaru. Pliki w tym formacie są najczęściej o połowę mniejsze niż odpowiedniki w formacie DPX.

Minimalne wymagania systemowe:

After Effects CS4, Premiere Pro CS4;
wymagania sprzętowe takie same jak dla After Effects CS4 i Premiere Pro CS4;
Camera Raw 5/3 lub nowszy.

Pobierz bezpłatnie CinemaDNG z Adobe Labs.