Adobe AIR to środowisko pozwalające na wykorzystanie posiadanych umiejętności pracy w HTML / Ajax, Flex, Flash do tworzenia i wdrążania zaawansowanych aplikacji internetowych na pulpit. Dzięki temu posiadają one dostęp do funkcji dostępnych wcześniej jedynie dla aplikacji desktopowych – w tym między innymi do schowka, funkcji przeciągnij i upuść, lokalnego pliku IO, systemu powiadamiania.

Adobe AIR 2 opiera się na sukcesie AIR 1, dając programistom nowe możliwości i jeszcze lepszą integrację z pulpitem.
Niektóre nowe funkcje AIR 2, obejmują:

 • Wsparcie dla wykrywania urządzenia pamięci masowej – już teraz możesz wykryć kiedy nośniki pamięci masowej oraz pewne typy aparatów cyfrowych zostały podpięte do komputera.
 • Zaawansowane funkcje sieciowe jak Secure Sockets, wsparcie UDP i umiejętność nasłuchu na gniazdach – dzięki wykorzystania różnych protokołów nasłuchu danych możliwe jest tworzenie lokalnych serwerów, sieciowych aplikacji opartych przesyłaniu danych w czasie rzeczywistym (np. gry w trybie ‚multiplayer’) jak również połączenie z serwerami wymagającymi szyfrowania TLSv1 lub SSLv3.
 • Wsparcie dla integracji z natywnym kodem źródłowym – w AIR SDK pojawiła się możliwość tworzenia aplikacji przeznaczonych dla konkretnych systemów operacyjnych. Więcej o tej funkcji opowiada Brent Rosenquist w swoim nagraniu video
 • Możliwość otwierania plików z domyślnej aplikacji – używając tego interfejsu API można zbudować aplikację do zarządzania treścią, co pozwoli nam na otwieranie plików za pomocą jednej, domyślnej aplikacji.
 • Multi-Touch i obsługą gestów – AIR2 umożliwia obsługę zdarzeń typu multi-touch (Windows 7) oraz gestów (Windows 7 i Mac OS X Snow Leopard) na komputerach posiadających odpowiedni do tego sprzęt.
 • Nowe API dostępu do danych pierwotnych mikrofonu – w AIR2 możliwy jest dostęp do danych odbieranych przez mikrofon (w celach ich nagrania bądź bezpośredniej edycji) bez konieczności użycia serwera.
 • Sieciowy pakiet (WebKit) aktualizacji ze wsparciem HTML5/CSS3.
 • Globalna obsługa błędów.
 • Poprawa druku wspierającego różne systemy operacyjne (cross-platform) – umożliwia wydruk zarówno w trybie wektorowym jak i rastrowym z opcją automatycznego wyboru najbardziej odpowiedniej metody dla każdej z drukowanych stron.
 • Poprawa bezpieczeństwa i wsparcia dla przedsiębiorstw i standardów rządowych.
 • Znaczna poprawa wydajności.

Na filmie można zobaczyć krótką prezentację przygotowaną przez Adobe prezentującą możliwości AIR 2.

Już AIR1 zrobiło znaczne zamieszanie na rynku aplikacji sieciowych uruchamianych z pulpitu. Jego największym atutem jest wsparcie wielu systemów operacyjnych za pomocą tylko jednego pliku instalacyjnego. Czy AIR2 przyczyni się do zwiększenia popularności tej platformy? Z pewnością tak – programiści Adobe przyłożyli dużą wagę do poprawy wydajności silnika oraz implementacji funkcji przydatnych developerom w codziennej pracy. Razem z premierą AIR2 pojawił się bowiem nowy SDK2 przeznaczony dla twórców aplikacji korzystających z tej platformy.

Ciekawą aplikacją dla programistów obsługiwaną przez AIR okazuje się być ADC Desktop (Adobe Developer Connection Developer Desktop). Pozwala na łatwe i wygodne śledzenie zgłoszeń o błędach pobieranych z publicznej bazy błędów Adobe, korzystać z wbudowanego czytnika RSS, badać i śledzić połączone elementy Flex na pulpicie, pobierać aktualizacje. Dodatkowo istnieje możliwość tworzenia grup użytkowników Adobe oraz umiejscawiać je na mapie.

Znane przykłady aplikacji Adobe Air to Adobe Media Player, Adobe Kuler (w wersji instalacyjnej) oraz Adobe Configurator. Aplikacje AIR znalazły swoje zastosowanie również w świecie biznesu. Dzięki NASDAQ Stock Market możliwe jest śledzenie aktywności rynków gospodarczych prosto z własnego pulpitu.

NASDAQ Stock Market

NASDAQ Stock Market

Kolejnym dosyć popularnym wśród popleczników AIR okazuje się być AOL Top 100 Videos. Widget służy do oglądania najgorętszych w ostatnim czasie teledysków.

Jak widać na przykładach powyżej, AIR służy zarówno celom praktycznym jak i rozrywkowym.
Aby przekonać się na własnej skórze co oferuje AIR 2 – nikt bowiem nie jest wstanie powiedzieć nam co jest dla nas najlepsze – Adobe daje możliwość testowania swoich programów przed ewentualnym zakupem.

Zarówno środowisko wykonawcze jak i pakiet dla developerów można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony Adobe.