W dokumencie „2010 Threat Predictions”, laboratoria firmy McAfee, znanego producenta oprogramowania antywirusowego wyraziły obawy dotyczące przewidywanych licznych ataków na produkty Adobe i ich użytkowników w 2010 roku.

Głównym powodem zwiększenia się ilości ataków będzie znaczny wzrost popularności oprogramowania Adobe. Do tej pory głównym celem twórców oprogramowania typu malware były produkty Microsoft – właśnie ze względu na ich popularność. Od jakiegoś czasu zauważyć możemy wzrost ilości informacji o znalezionych lukach i błędach w produktach takich jak Adobe Reader i Flash. Krąży wiele opinii że powodem tego jest mniejsza staranność i dokładność programistów Adobe.

Być może jest w tym trochę racji, ale osobiście uważam że po prostu są one dokładniej testowane przez użytkowników i twórców szkodliwego oprogramowania dzięki czemu słyszymy o nich częściej. Dowodem który przedstawię na potwierdzenie tej tezy jest to że luki te dotyczą zazwyczaj starszych wersji oprogramowania, więc istniały od dawna – w czasach w których rzekomo oprogramowanie to było dokładniej testowane.

Dodatkowym powodem jest też zapewne to że oprogramowanie Adobe staje się coraz bardziej złożone – a im każdy program bardziej skomplikowany i złożony, tym bardziej dziurawy :)

Analitycy z McAfee są zdania że w 2010 roku ilość ataków oraz wirusów związanych z produktami Adobe może być nawet większa niż na oprogramowanie Microsoftu.

Zobaczymy czy Adobe stanie na wysokości zadania i będzie adekwatnie chronić swoje produkty i ich użytkowników. Szczególnie wielu ataków możemy spodziewać się na Adobe Readera oraz Flasha – właśnie ze względu na ich największą popularność.

Jak się uchronić przed atakami? Aktualizować oprogramowanie, używać narzędzi antywirusowych i firewalli, a przede wszystkim nie zapominać o zdrowym rozsądku :)