Pojawia się coraz więcej informacji na temat nowości których możemy spodziewać się w Adobe Creative Suite 5, a w szczególności w Photoshopie CS5. Zdaje się to potwierdzać plotki o prawdopodobnym ogłoszeniu CS5 w kwietniu tego roku.


Pierwsze zapowiedzi nowych funkcji widzieliśmy już w 2009 roku, gdy Russel Brown opowiadał o nowym systemie pędzli:

Wczorajszego dnia na YouTube pojawiły się kolejne dwa filmy prezentujące kolejne nowości. Wprawdzie nie mamy żadnego potwierdzenia że znajdą się one w Photoshopie CS5, wydaje się to jednak wysoce prawdopodobne.

W pierwszym wideo O’Neil Hughes (Photoshop product manager), przedstawia kilka pomniejszych nowości powstałych w trakcie dni JDI – Just Do It (czyli dni kiedy programiści zajmują się tylko drobnymi poprawkami i funkcjami o które prosili użytkownicy). W wideo możemy zobaczyć w akcji:

  • nowy przycisk „Straighten” w opcjach Ruler Tool (linijki), który pozwala na szybkie wyprostowanie zdjęcia (do tej pory trzeba było znać mały trick polegający na wykorzystaniu Image/Image Rotation/Arbitrary…)
  • bezpośrednie zapisywanie plików o 16 przestrzeni kolorów na kanał do JPG (bez wcześniejszej konwersji do 8 bitów – konwersja zostaje dokonana w trakcie zapisywania)
  • zmiana „Opacity” dla wielu warstw jednocześnie (nareszcie!)

Drugie wideo które zostało wczoraj udostępnione także dotyczy usprawnień w procesie malowania. Do nowości zaliczyć możemy możliwość dowolnej zmiany koloru pędzla bez potrzeby wchodzenia do okna wyboru kolorów (przynajmniej w tej postaci w jakiej miało to miejsce do tej pory).

Pipeta (próbnik kolorów) została wzbogacona o możliwość pokazywania dotychczasowego koloru obok właśnie wybieranego. W praktyce bardzo wygodna może okazać się także możliwość dynamicznej zmiany wielkości pędzla. Z pewnością miło będzie pobawić się nowym artystycznym pędzlem do konwersji zdjęć w stylizowane obrazy.

Wszystkie powyższe nowości są raczej drobnymi usprawnieniami niż sztandarowymi nowymi funkcjami. Z pewnością Adobe skrzętnie ukrywa najważniejsze nowości aby olśnić nas w trakcie premiery, nie należy więc skali rozwoju programu oceniać po tych drobnych przeciekach które do nas docierają.