Jednym z ważniejszych aspektów tworzenia stron internetowych jest możliwość ich szybkiego zaprojektowania oraz wykonania, przy zachowaniu ich atrakcyjności wizualnej oraz użytecznej. Na dodatek rynek aplikacji internetowych rozwija się obecnie bardzo szybko – pojawiają się nowe technologie, rozwiązania, usługi.

Aby umożliwić jak najbardziej bezbolesne wdrażanie nowych trendów podczas codziennej pracy web developerów oraz grafików Adobe intensywnie pracowało przez ostatnie 18 miesięcy (tyle minęło bowiem od wypuszczenia pakietu CS4) nad polepszeniem wydajności pracy nad nowoczesnymi aplikacjami internetowymi przy użyciu Adobe Dreamweaver CS5.

Praca z CSS

Jedną z podstawowych zasad programowania jest oddzielenie elementów logicznych od wizualnych. Ma to również zastosowanie podczas tworzenia stron WWW – kodując zawartość strony zwracamy uwagę na składnię HTML pod kątem poprawnego indeksowania treści przez roboty wyszukiwarek lub też programy do „czytania” treści. Za odpowiedni wygląd odpowiadają już pliki css.

Już samo zastosowanie kaskadowych arkuszy stylów stanowiło wyzwanie dla programistów Adobe, którzy chcieli zapewnić możliwość jak najwierniejszego wyrenderowania strony w samym programie bez konieczności przechodzenia do przeglądarki. Już wprowadzony w wersji CS4 Live View oferował taką możliwość, jednak wielu projektantów narzekało na jego słabą wydajność podczas wyświetlania i edycji zawartości opartej o blokowe elementy stylowane przez CSS. Również developerom zależy na wiernym odzwierciedleniu zawartości dynamicznych stron z uwzględnieniem różnic wynikających z zastosowania najbardziej powszechnych przeglądarek.

W Adobe Dreamweaver CS5 otrzymaliśmy dostęp do trybu „CSS inspect” (badanie CSS) – dzięki niemu można analizować wszelkie style przypisane do obiektów strony już po najechaniu na nie myszką. Po kliknięciu w dany element możemy przejść do edycji jego stylów w panelu CSS. Funkcja ta działa również dla elementów takich jak menu dropdown, widgetów wykonanych z użyciem technologii Ajax oraz wielu innych.

Dodatkowo możliwe jest selektywne wyłączanie/włączanie poszczególnych stylów przypisanych do danego elementu przez samo kliknięcie odpowiedniej ikony w panelu CSS – podgląd zostanie automatycznie zaktualizowany! Nie istnieje już konieczność edycji kodu, zapisywania pliku i odświeżania zawartości strony w przeglądarce – teraz te wszystkie czynności możemy wykonać w jednym programie za pomocą kilku kliknięć.

Integracja z Systemami Zarządzania Treścią (CMS)

Coraz większą część witryn oparta zostaje o system zarządzania treścią taki jak Drupal, Joomla! czy WordPress. Dreamweaver CS5 posiada mechanizm, dzięki któremu możliwe jest analizowanie dynamicznie tworzonych stron. Ich zawartość wyświetla się w aplikacji jak w standardowej przeglądarce, z tą jednak różnicą, że jednocześnie możemy korzystać z wszelkich dostępnych w programie narzędzi – zatrzymywać DOM w dowolnym momencie z możliwością analizy aktualnie wczytanych danych, korzystać z trybu „CSS Inspector” itp. Możliwa jest oczywiście edycja plików źródłowych jeśli tylko posiadamy do nich dostęp.

I wiele więcej..

Programiści Adobe dodali dużą ilość nowych funkcji oraz usprawnili działanie już istniejących. Spośród nich na największą uwagę zasługują:

  • możliwość definiowania wielu serwerów dla danej strony – z podziałem na typy: zdalny, testowy, współdzielony itp.;
  • rozbudowanie funkcji podpowiadania kodu dla programistów PHP;
  • integracja z BrowserLab (browserlab.adobe.com) oraz możliwość testowania elementów strony w ich wszystkich dostępnych stanach (rozwinięcie menu, wysłanie testowych danych do/z elementów napisanych w technologii Ajax itp.);

Zachęcamy do odwiedzania strony o produkcie gdzie można znaleźć większą ilość informacji. Program dostępny jest już w przedsprzedaży, samego uruchomienia sprzedaży oraz udostępnienia wersji trial możemy spodziewać się w połowie maja.