Z pewnością nie można powiedzieć o Adobe, że stoi w miejscu i spoczywa na laurach (mimo że niektórzy próbują).

Korzystając szerokiej bazy usług oraz kodu którym dysponuje, Adobe oferuje rozwinięcia kolejnych usług. Tym razem udostępniono wersję Beta usługi Adobe eSignatures, która wprowadza pod strzechy podpisy elektroniczne dokumentów pdf.

Usługa działa w chmurze i oparta jest o Adobe LiveCycle, którego klienci od dłuższego czasu mogli korzystać już z podobnej funkcji.

Aby skorzystać z usługi należy:

  1. zalogować się przy pomocy bezpłatnego Adobe ID na stronie Adobe eSignatures,
  2. wskazać na dysku plik pdf który chcemy wysłać do podpisu (maksymalnie 25 MB),
  3. wprowadzić krótki opis dokumentu (do 150 znaków),
  4. podać adres/adresy e-mail osób które mają dokument podpisać,
  5. wskazać datę do której dokument ma zostać podpisany (wraz z opcją ew. przypomnienia),
  6. wpisać temat e-maila i jego treść,
  7. podpisać dokument (ew. wskazać opcję że podpisujemy dokument na końcu, gdy już inni podpiszą)

Kroków jest wprawdzie całkiem sporo, ale interfejs aplikacji przeprowadza przez nie po kolei, co sprawia że cały proces jest bardzo prosty i intuicyjny.

Odbiorcy otrzymują e-mail z informacją o oczekującym na podpis dokumencie, wraz z linkiem go wskazującym. Przed podpisaniem można go przejrzeć online, następnie kliknąć „Sign” i potwierdzić „OK”. Dokument jest w tym momencie podpisany.

Gdy wszystkie strony podpiszą dokument, zostają o tym powiadomieni wskazani do podpisu użytkownicy. Mogą oni ściągnąć ze strony certyfikowany dokument pdf z podpisami. Na końcu dokumentu znajdują się cyfrowe podpisy, wraz z certyfikatem Adobe i znacznikiem czasu który wskazuje czas podpisania umowy oraz potwierdza że od tamtego momentu dokument nie był modyfikowany.

Zalety:

Trudno przecenić zalety wprowadzenia takiego rozwiązania na dużą skalę. Możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu, nie musząc stawiać się osobiście na podpisywanie umów, bądź czekać aż dokumenty przejdą pocztą bądź kurierami po wszystkich stronach.

Przy tej okazji możemy zaoszczędzić pieniądze, na znaczkach, przesyłkach, papierze, wyjazdach.

Nie mówiąc o środowisku naturalnym, zwłaszcza gdyby rozwiązanie stało się popularne. Z pewnością w produkcie końcowym pojawią się opłaty za jego użytkowanie, póki co możemy się cieszyć korzystaniem z usługi bezpłatnie.

Bez potrzeby specjalistycznego sprzętu, płatnych tokenów i znaczników czasu!