Konferencja Google I/O obfituje nowościami w Adobe: tym razem dowiadujemy się o dostępności jako prerelease pierwszej bety Flash Playera i Adobe AIR na Androida. Można by pomyśleć że zużyli wszystkie nowości na premierę CS5, a jednak nie. Jeśli to akcje mające wytrącić oręż z ręki Apple to muszę przyznać że idzie im bardzo dobrze. Nie ma to jak konkretne działania zamiast czczej gadaniny :)

Flash Player 10.1 beta 1 na platformę Android

O Flash Playerze 10.1 na platformy mobilne słyszymy ostatnio bardzo dużo. Już teraz dla użytkownicy Androida 2.2 mogą pobrać go bezpłatnie w Android Market. Jest to pierwsza wersja Flash Playera wydana przez Open Screen Project, którego partnerami są firmy takie jak Adobe, Google, Samsung, Sony, HTC, itd.

Jego zadaniem jest ułatwienie surfowania po sieci, budowania aplikacji mobilnych i dostarczania wideo w szerokim zakresie urządzeń, nie tylko dla komputerów osobistych i notebooków, lecz także smartfonów, netbooków, smartbooków i innych urządzeń podłączonych które Internetu.

W dniu wczorajszym ogłoszono dostępność Flash Playera 10.1 na następujące platformy:

  • Windows (release candidate 5)
  • Mac OS X(release candidate 5)
  • Linux (release candidate 5)
  • Solaris (beta 2)
  • Android (beta 1, tylko na wersję 2.2)
  • Mac OS X (preview 1, „Gala” – tylko dla Mac OS X 10.6.3)

Finalna wersja Flash Playera 10.1 zapowiedziana jest jeszcze na pierwszą połowę 2010 roku. Wprawdzie nie jest sprecyzowane których wersji to dotyczy, ale należy się spodziewać że chodzi o wersje na platformy Windows, Linux i Mac.

Najważniejsze nowe funkcje Flash Playera 10.1 to:

  • zgodność w procesie przygotowania aplikacji i ich dostarczania na różne platformy
  • globalna obsługa błędów
  • przystosowanie do urządzeń mobilnych
  • rozszerzona ilość opcji przy dostarczaniu wysokiej jakości mediów

Tutaj można znaleźć pełną listę nowych funkcji.

Adobe AIR na platformę Android

Adobe AIR na platformę Android pozwoli na przygotowywanie aplikacji w ActionScript 3 jako natywne aplikacje (.apk) dla systemów operacyjnych Android. Dzięki temu możliwe będzie dostarczanie ich do urządzeń opartych o ten system poprzez sklepy z aplikacjami (np. Android Market).

W praktyce oznacza to że istniejące oprogramowanie będzie można łatwo adaptować na potrzeby Androida. To z kolei oznacza większą ilość aplikacji które mogą być przygotowane niższym kosztem (czasem naprawdę minimalnym). Dla wielu developerów oznacza to także że będą mogli korzystać w przy tworzeniu aplikacji ze znanego im oprogramowania Adobe (Flash, Flex).

Wszyscy chętni mogą zapisać się do programu prerelease i po przebiciu się przez przydługawe formularze i NDA otrzymać dostęp do oprogramowania.

Stabilne wsparcie w AIR SDK i bibliotece dla Androida spodziewane jest w drugiej połowie 2010 roku. W obecnej postaci SDK pozwala na tworzenie aplikacji na Androida za pomocą narzędzi dostępnych przez command line, wraz z graficznym front-endem. Dodatkowo, w skład oprogramowania wchodzi rozszerzenie do Adobe Flash Professional CS5 które dodaje odpowiednie wsparcie dla tworzenia aplikacji.

Na tym etapie nie jest polecane tworzenie aplikacji przy użyciu Flash Buildera 4. Wyjątkiem są bardziej zaawansowani developerzy, przyzwyczajeni do tworzenia projektów tylko za pomocą ActionScriptu.

Ciekawostką jest to, że omawiana wersja pozwala na tworzenie aplikacji zarówno dla Androida 2.2 jak i 2.1, podczas gdy w finalnej wersji wspierana będzie TYLKO wersja 2.2.

Poniżej wideo pokazujące jak tworzyć aplikacje na Androida przy użyciu Flash CS5 Professional: