Adobe Configurator to niewielki, bezpłatny program pozwalający na tworzenie dodatkowych paneli do Photoshopa CS4. Wydana wersja 2 pozwala zarówno na tworzenie paneli dla Photoshopa CS5, jak i InDesigna CS5.

Aplikacja utworzona jest przez Adobe AIR, więc do działania wymaga aby to środowisko było zainstalowane na komputerze. Nawet początkujący użytkownicy są w stanie tworzyć rozbudowane, dostosowane do ich potrzeb panele dzięki temu że ich tworzenie odbywa się głównie przez przeciąganie i upuszczanie dostępnych komend i wypełnianie ich gotowych właściwości.

Configurator, zwłaszcza dzięki rozszerzeniom dodanym w wersji 2 świetnie nadaje się do tworzenia wirtualnych szkoleń bezpośrednio w panelu okna programu. Pozwala to użytkownikowi na jednoczesne wykonywanie czynności omawianych w szkoleniu/tutorialu.

Najważniejsze funkcje Configuratora 2

John Nack na swoim blogu opublikował listę najważniejszych funkcji:

  • Wsparcie dla zawartości HTML (dzięki silnikowi WebKit będącemu integralną częścią pakietu CS5). Za pomocą specjalnych linków możemy stronę będącą zawartością panelu wzbogacać o wywoływanie funkcji programu.
  • Wsparcie dla kontenerów (akordiony, taby i grupy)
  • Zwiększona kontrola nad wyglądem
  • Wsparcie dla wyskakujących okien. Mogą one zawierać HTML, wideo i/lub kolejne panele.
  • Wsparcie dla lokalizacji (wersji językowych)
  • Dużo innych, mniejszych poprawek i usprawnień

O czym należy pamiętać

Panele tworzone w Configuratorze 2 nadają się tylko do używania w Photoshopie CS5 i Illustratorze CS5. Jeśli chcesz tworzyć panele dla Photoshopa CS4 – użyj Configuratora 1. Jeśli chcesz przygotowanego dla wersji CS4 panelu użyć w Photoshopie CS5: otwórz projekt panelu w Configuratorze 2 i eksportuj go jeszcze raz.

Zachęcam do pobrania Configuratora 2.0 w wersji Preview.