Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta – powiedzenie to okazało się prawdą już wielokrotnie. Tak jest także w przypadku wojny (sic!) Apple – Adobe. W tym przypadku „trzecim” są użytkownicy i oni właśnie skorzystają na przyspieszonych pracach nad Dreamweaver CS5 HTML5 Pack.

Wprawdzie samo przyspieszenie prac nie jest oficjalną informacją, nietrudno jednak domyślić się jak ważnym (i słusznym) kontrargumentem dla Adobe jest wydanie tego dodatku.

O co chodzi?

Wczoraj, w trakcie konferencji Google I/O, Kevin Lynch ogłosił natychmiastową dostępność pakietu rozszerzającego możliwości Adobe Dreamweavera związane z HTML5. Pakiet ten jest dostępny dla posiadaczy Dreamweavera CS5 bezpłatnie na Adobe Labs: ściągnij Dreamweaver CS5 HTML5 Pack.

Za jego pomocą możemy łatwo tworzyć strony w HTML5 i style CSS3.

Warto pamiętać że rozszerzenie oferuje WSTĘPNE wsparcie dla HTML5 i CSS3. Prace nad standardami HTML5 jak i CSS3 nie są jeszcze zakończone, więc dodatek oferuje wsparcie w Dreamweaverze CS5 tylko tych funkcji które są na tym etapie zaimplementowane (czyli nie każde selektory CSS3 i właściwości, lecz tylko te które są już bliskie zakończenia w specyfikacji W3C).

Co nowego?

Dreamweaver CS5 HTML5 Pack zawiera:

  • wsparcie dla podglądu wieloekranowego (możemy widzieć jednocześnie jak strona będzie wyglądać na komputerach, telefonach, tabletach, itp.)
  • wsparcie dla Media Query
  • podświetlenie i podpowiedzi w kodzie dla HTML5 i CSS3
  • szablony zgodne z HTML5 na dobry początek (w oknie dialogowym New Document: File > New)
  • aktualizację silnika WebKit
  • usprawnienia we wsparciu audio i wideo w Design View i Live View
  • wsparcie niektórych właściwości dla: -moz, -webkit, -o

Poniżej zrzut ekranu z widoku Mutliscreen który zaprezentował Jon Michael Varese:

Poniżej, na deser jeszcze wideo prezentujące Dreamweaver CS5 HTML5 Pack w akcji: