Adobe AIR 2

Zastanawialiście się może kiedyś w jaki sposób, przy możliwie najmniejszym nakładzie pracy, zbudować aplikację, która uruchamiałaby się na możliwie szerokiej gamie systemów operacyjnych, w tym także na urządzeniach mobilnych? Rozwiązanie jest proste – Adobe AIR (Adobe Integrated Runtime). Technologia ta istnieje już od około dwóch lat. Co jednak zmieniło się w ciągu kilku ostatnich dni?

Adobe wypuściło nową wersję tego środowiska uruchomieniowego – Adobe AIR 2 Runtime, a na nowy pakiet programistyczny dla developerów – Adobe AIR 2 SDK (Software Development Kit) na musimy poczekać jeszcze 2 dni (do 15 czerwca).

Czym prędzej ściągamy nowy pakiet i sprawdzamy co się zmieniło.

Upgrade poprzedniej wersji trwa jedynie kilkanaście sekund. Co się zmienia zaraz po nim? Dotychczasowe aplikacje korzystające z AIR stają się zauważalnie lżejsze dla systemu i to bez jakichkolwiek zmian w ich kodzie. Dzieje się tak, ponieważ developerzy Adobe zoptymalizowali procesy uruchamiane wewnątrz środowiska AIR, dzięki czemu wykorzystuje ono mniej mocy CPU oraz aż do 30% mniej pamięci.

Bardzo zauważalne jest zwiększenie integracji aplikacji z systemem operacyjnym. Dzięki temu możemy korzystać z takich funkcji jak:

  • otwieranie dokumentów w ich domyślnych programach uruchomieniowych;
  • dostęp do urządzeń przechowywania danych (dyski wewnętrzne/zewnętrzne);
  • dostęp do danych przesyłanych przez mikrofon (możliwość nagrywania danych na lokalnym dysku bez konieczności istnienia serwera);
  • NativeProcess API – developerzy mogą teraz korzystać ze standardowych funkcji wejścia/wyjścia do komunikacji z procesami w systemie, natywnych instalatorów (zamiast pliku AIR).

Użytkownicy Windows 7 (z wyjątkiem wersji Starter i Home Basic) oraz Mac OS 10.6 mogą cieszyć się wsparciem gestów oraz Multitouch.

Rozbudowany również został obszar funkcji z zakresu obsługi sieci. Możliwe jest pobieranie informacji na temat istniejących połączeń sieciowych oraz dostęp do ich parametrów. Wspierany jest protokół UDP dzięki czemu w AIR można uruchamiać aplikacje oparte na połączeniach real-time, takie jak gry multi-player. Również połączenia z serwerami wymagającymi TLSv1 lub SSLv3 są wspierane.

Developerzy aplikacji internetowych, korzystający z HTML, CSS oraz JavaScript na pewno ucieszą się z faktu, iż skrypty JS będą uruchamiać się do 50% szybciej bez konieczności zmian w kodzie. Udoskonalony został również WebKit zawierający wsparcie dla CSS3 oraz HTML5.

Developerów zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem zawartym w dokumentacji AIR 2 natomiast wszystkich pozostałych użytkowników do zainstalowania/aktualizacji pakietu AIR – ponieważ to właśnie ta grupa najbardziej na tym skorzysta.