Adobe Drive 2 to narzędzie które pozwala użytkownikom Adobe Creative Suite 4/5  na połączenie z serwerami DAM (Digital Asset Management), znanymi w Polsce jako serwery cyfrowego zarządzania zasobami.

Po zamontowaniu serwera przy użyciu Adobe Drive wyświetla się on jako kolejny napęd i jest widoczny w całej powłoce systemu (okna dialogowe Zapisz/Otwórz/Eksportuj, okna Explorera na platformie PC oraz Findera na Macach).

Informacje o programie:

Jak widać w oknie „Informacje” programu, udostępniona została wersja 2.0.0.773. Na stronie Adobe Labs jest ona oznaczona jako Prerelease 1 – wydane zostały wersje dla systemów Windows oraz Macintosh.

Adobe udostępnia także Adobe Drive 2 SDK, który pozwala na dodawanie indywidualnych łączników do serwerów DAM

Po uruchomieniu programu wita nas proste okno informacyjne z czterema opcjami: Dodaj dysk, Administrator, Opcje oraz Informacje.

Po wybraniu opcji „Dodaj dysk„, wyświetlone zostaje okno dialogowe w którym możemy wybrać jeden z domyślnie ustawionych serwerów, bądź po podaniu danych połączyć się ręcznie z innym serwerem.

Opcje nie są zbyt bogate, ale nie jest to niczym zaskakującym w niewielkim programie narzędziowym, służącym jasno określonym celom…

…ale znalazło się też miejsce dla kilku opcji dla Administratorów:

Wszystkich pracujących z serwerami DAM gorąco zachęcam do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji, nawet w wersji Prerelease :)