Ulubiony rodzaj aktualizacji większości użytkowników to taki, w którym oprócz poprawek do aplikacji dodawane są nowe funkcje. Tak jest w przypadku najnowszej aktualizacji Premiere Pro CS5 do wersji 5.0.2.

Nowości:

 • Usprawnienia w workflow oraz imporcie dla materiału z kamer RED (R3D), a w tym:
  – zaktualizowane wsparcie dla build 30 (sensor Mysterium-X, nowe algorytmy kolorystyczne;
  – wstępne wsparcie dla towarzyszących plików z metadanymi RMD;
  – wsparcie dla opcjonalnych kart RED Rocket (przyspieszających dekodowanie plików R3D).
 • Możliwość importowania plików QuickTime (.mov) z kamer JVC solid-state;
 • Dodane nowe presety sekwencji: Canon XF MPEG2 720p30 oraz Canon XF MPEG2 720p25.
 • Dodana możliwość eksportu plików MXF zawierających MPEG-2 elementy które są zgodne z formatem XDCAM HD, używanym przez systemy takie jak Avid Unity. Zaktualizowany Adobe Media Encoder również może eksportować pliki w tym formacie.
 • Dodane wsparcie dla źródłowych znaczników czasu w plikach XDCAM HD422.
 • Dodane wsparcie dla dla 10-bitowego DisplayPort w kartach NVIDIA Quadro (Windows).
 • Możliwość importu plików w formacie Broadcast Wave (.wav), z zachowaniem znaczników czasu z źródłowych plików. Możliwość eksportu plików OMF z audio w formacie Broadcast Wave.
 • Dodane wsparcie dla akceleracji przy użyciu technologii CUDA na GPU takich jak: GTX 470, Quadro 4000, oraz Quadro 5000.

Poprawki:

Zaktualizować program warto choćby dla samych poprawek, których jest naprawdę mnóstwo – ich lista w Adobe Premiere 5.0.2 Read Me (PDF) zajmuje 6 stron (sic!).

Znane błędy:

Pełną listę można znaleźć w powyższym Read Me, poniżej błąd wskazany przez Todd’a Kopriva:

Możliwość zawieszenia programu jeśli programy typu firewall bądź podobne (takie jak np. ZoneAlarm lub FileMaker), zablokują komunikację pomiędzy Premiere Pro a zależnymi komponentami.

Dodatkowe informacje:

Wraz z instalacją aktualizacji Adobe Premiere Pro do wersji 5.0.2 rekomendowana jest także aktualizacja Adobe Media Encoder CS5 do wersji 5.0.1.

Pobieranie:

Aktualizacje powinny wyświetlać się bezpośrednio w Adobe Updater, ale jeśli z jakiegoś powodu tak nie jest, można też ściągnąć je bezpośrednio z sieci:

Adobe Premiere Pro CS5 5.0.2 (WIN)

Adobe Premiere Pro CS5 5.0.2 (MAC)